ترمیم فرش یا رفوگری فرش چرا و چگونه؟

رفوگری فرش چرا و چگونه؟
فهرست مطالب

 هنر رفوگری

بی شک رفوگری فرش یک از هنر است، آن هم هنری مهم، مفید و اصیل در زمینه ­ی فرش و قالی. حفظ و تعمیر آثار قدیمی و نگهداری از آنها، امری ارزشمند است. رفوگری، حرفه­ ایی تخصصی و هنری، مربوط به فرش و قالی است و می­توان گفت تا زمانی که در خانه ­ها فرش، که حقیقتا روح و روان منزل است، وجود دارد، هنر ترمیم و رفوی فرش نیز باقی خواهد ماند.

زمانی که فرش و قالی­ های قیمتی و دستباف و نفیس دچار آسیب، سوختگی، پارگی یا مشکلات این­چنینی می شوند ارزش این هنر مشخص خواهد شد. رفوگر فرش و قالی که دچار آسیب شده اند را مرمت می­کند. این آسیب­ها توسط رفوگر در مرکز ما که بهترین قالیشویی تهران و قالیشویی مجاز و معتبر می­باشد مرتفع می­گردد. رفوگری به مهارت بسیار زیادی نیاز دارد و هدف آن بیشتر کردن عمر فرش­های عموما مندرس است.

رفوگر باید در زمینه ی شناخت بافت فرش، شناخت مواد، ترمیم و بافت و رنگرزی تخصص و مهارت داشته باشد. حساسیت رفوگری از این جهت است که فرش­­های دستباف عموما قیمت و ارزش زیادی دارند، به همین جهت ترمیم آن­ها حساس است و از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. این هنر دارای پیشینه­ی تاریخی است و آغاز ابداع این هنر در کشورمان همزمان با قالی­بافی می­باشد.

رفوگری کامل کننده­ی هنر فرش­بافی است و نمی­ توان این دو را از هم دور و جدا دانست، چون رفوگر باید با اصول نقشه خوانی فرش آشنایی کامل داشته باشد تا قادر باشد بهتر کار رفو و ترمیم را انجام دهد. از طرفی هر فرش­باف نیز باید کم و بیش با هنر رفوگری آشنا باشد تا در صورت ضرورت بتواند نیازهای فرش بافته شده­ی خود را مرتفع نماید. در واقع می­توان گفت که رفو به اندازه­ی هنر فرش­بافی دارای اهمیت است و باید با هدف حفظ آثار قدیمی و فرهنگی کشورمان، و احیای این حرفه ­ی شریف و پر زحمت در ایران، در زنده نگه داشتن این هنر دستی کوشید. ما در مجموعه خود، علاوه بر شستشوی موکت، فرش و شستشوی مبل، مرمت فرش­های دستباف و ماشینی را نیز با به ­کارگیری هنرمندان این رشته، به حرفه ­ایی ­ترین شکل ممکن انجام می­ دهیم.

ابزار و مراحل رفوگری در قالیشویی

رفوگری انواع مختلفی دارد و شامل موارد زیادی از جمله: ترمیم سوختگی، بید خوردگی، پارگی، زدگی، پوسیدگی، تغییر ابعاد فرش، از بین بردن کجی، ترمیم حاشیه قالی، آسیب ناشی از رطوبت یا مواد شیمیایی، خرابی ناشی از در رفتن چله، بازگردانی پرزها و… می­باشد.

قلاب، چاقو، شانه یا دفتین، قیچی، انبر، موم، اتو، انگشتانه، درفش، میخ­کش و مهمتر از همه انواع نخ­ های هم­رنگ و هماهنگ با بخش آسیب دیده­ی فرش و ریشه و شیرازه­ ی آن، از جمله ابزار و مواد رفوگری هستند.

در مرکز قالیشویی شمال تهران، علاوه بر شستشوی فرش دستباف و شستشوی فرش ماشینی، رفوی فرش در چند مرحله انجام می­ پذیرد که به اختصار و جهت آشنایی شما مشتریان محترم به توضیح آن می­ پردازیم:

 • در ابتدا فرش از سمت جلو و پشت توسط رفوگر به خوبی غبار روبی و تمیز می­گردد. چنانچه الیاف آن توانایی و تحمل شستشو را داشته باشد با رعایت احتیاط شستشوی فرش انجام می­ پذیرد.
 • مرحله اول شیرازه دوزی است. استادکار متناسب با نخ زمینه، با دقت بسیار نخ را انتخاب کرده و سپس به ترمیم می­ پردازد.
 • چنانچه ابعاد قسمت آسیب دیده بزرگ باشد، مراحل رفو در داخل قابی مشابه دار قالی­بافی انجام می ­پذیرد.
 • در مرکز قالیشویی ما، چله های اول و آخر فرش توسط رفوکار حرفه­ایی ترمیم می­شود که به این مرحله پل سازی می­گویند.
 • گره­های قسمت آسیب دیده توسط رفوگر از روی تار و پود فرش جدا می­شوند.
 • با استفاده از نخ ­های کاملا همرنگ و همسان با قسمت صدمه خورده­ ی­ فرش، و بر اساس نقشه­ی قسمت آسیب دیده، رفوگر شروع به گره زنی و بافت می­کند. گره­ها کاملا مطابق با گره­های فرش زده می ­شوند و این­ کار به تمیزترین و طبیعی­ ترین شکل ممکن در قالیشویی غرب تهران انجام می­ پذیرد.
 • در مرحله نهایی، نوک پرزها به وسیله­ ی قیچی به اندازه­ی پرزهای خود فرش قیچی شده و پشت فرش اتو گرم مخصوص زده می­شود.
 • در پایان، چنانچه مجددا قابلیت شستشوی قالی و عدم رنگ دهی نخ­ ها توسط کارشناسان قالیشویی ما محرز گردید، شستشو با ملایمت انجام می ­پذیرد.

رفوگری در مرکز قالیشویی ما

مراکز قالیشویی امین اوغلی در سراسر تهران، مفتخر است که:

 • از حضور حرفه­ ایی­ ترین استادکاران عرصه­ ی رفوگری و مرمت فرش بهره برده است. اما چرا ماهر بودن استادکار رفو، از اهمیت برخوردار است؟ پاسخ این است که چنانچه مرمت فرش، توسط افراد مبتدی و ناوارد، به ­صورت ناشیانه انجام بپذیرد، نتیجه­ی کار همچون وصله ی ناهمگون به چشم می­ آید و حتی ممکن است از خود پارگی و آسیب اولیه نیز بدنماتر به چشم بیاید. مجموعه­ی ما این احتمال را به صفر رسانده و کلیه سفارشات رفو، ترمیم و شستشوی قالی و فرش و مبل مشتریان خود را با بهترین کیفیت، در زمان تعیین شده و در بسته بندی­های بهداشتی، به آنان تحویل می­دهد.
 • تعمیر فرش و رنگ­برداری انواع قالی‌های دستبافت که در اثر تماس با آب و یا مواد شوینده­ ی نامناسب دچار تداخل رنگ شده اند مورد دیگری­ است که نیاز به تخصص و مهارت دارد. این آسیب شایع در فرش­های دستباف در اثر شستشوی خانگی، به وجود می­ آید. رنگها با هم مخلوط می­شوند و زیبایی نقش و نگار فرش از بین می­رود. رنگ­ برداری عملی بسیار دقیق و همراه با ریزه ­کاری است و نیاز به دقت بالایی دارد. ما در مجموعه­ی قالیشویی شرق تهران، با مهارت کافی عمل رنگ­برداری را انجام می­دهیم و رنگ قالی را تصحیح می­کنیم.
 • ما ترمیم سوختگی‌های سطحی و عمقی انواع قالی‌های ماشینی و دستباف را به ­صورت غیر قابل تشخیص انجام می­دهیم و می ­توان گفت که “کیفیت بالای ما در دیده نشدن ماست”، چرا که عمل رفوگری نباید در فرش دیده شود و ما این کار را به طبیعی ­ترین شکل انجام می­ دهیم. ما با کیفیت ­ترین نتیجه را به مشتری تحویل می­ دهیم.
 • مناسب­ ترین قیمت جهت رفوگری فرش­های دستباف و ماشینی مشتریان محترم و نیز ارائه­ ی بالاترین خدمات و استفاده از ماهرترین استادکاران این هنر اصیل ایرانی را در مجموعه­ ی قالیشویی، تضمین می­ نماییم و در تمام روزهای هفته پاسخگوی مشتریان می­باشیم. حمل و نقل از درب منزل مشتری و ارائه­ ی مشاوره و تعیین قیمت قبل از تحویل، از دیگر خدماتی است که با افتخار به حضور عزیزان ارائه می ­نماییم.

رفوگری فرش در تهران

رفوی فرش به‌ترمیم و یا دوختن نقاط آسیب‌ دیده قالی اشاره دارد. رفوگری فرش به‌منظور رفع کردن نقاط آسیب‌ دیده فرش می‌باشد. رفوگری فرش به دنبال این است که نقاط آسیب ‌دیده فرش به‌راحتی قابل تشخیص نباشد. انجام دادن این عمل نیاز به‌تجربه و مهارت کافی دارد و لذا متخصصان این حرفه که به آن‌ها رفوگر گفته می‌شود. علاوه بر اینکه باید به روش‌های قالی بافی آشنایی کامل داشته باشند. نیز باید تسلط کافی هم بر مواد اولیه، رنگ کاربردی و طرح هر منطقه داشته باشند.

انجام‌دادن رفوگری تنها مختص به فرش‌های قدیمی نمی‌باشد برخی مواقع ممکن است فرش‌های جدید شما هم نیازمند رفوگری باشند. ما نیز در خدمات قالیشویی امین اوغلی، قسمتی را به‌عنوان رفوگری فرش داریم که در صورت نیاز می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید.

انواع آسیب‌های ملزوم به رفوگری

کهنگی فرش

هر فرشی حتی با بهترین کیفیت، به‌مرورزمان دچار کاهش کیفیت می‌شود، مانند عواملی مانند رطوبت، اصطکاک و … موجب آسیب‌هایی مثل رنگ‌پریدگی، پوسیدگی و دررفتن تاروپود می‌شود. این نکات گفته‌شده را می‌توان با رفوگری فرش رفع نمود.

حوادث

حوادثی مثل ریختن رنگ بر روی فرش، سوختگی با زغال، بیدزدگی، پاره شدن با اشیا تیز دلیل آسیب به فرش می‌شود. خوشبختانه هنر رفوگری فرش در تهران در این زمینه نیز صاحب‌هنر است و می‌تواند این آسیب‌ها را درست نماید.

رفوگری فرش‌‌های دستباف

بهتر است بدانید که رفوگری فرش از خود فرش‌بافی سخت‌تر است. برای این کار لازم است تاروپود و چله فرش به‌درستی بررسی شود. سپس فرد باید روی قالی و بعد پشت قالی را دقیق بررسی کند.

باید به‌طور دقیق متوجه شد که چه جای قالی دچار آسیب ‌دیدگی شده است. ممکن است آسیب‌ دیدگی به‌علت سن و قدمت فرش دستباف رخ ‌داده باشد یا اینکه عواملی مثل بیدزدگی، پوسیدگی، پارگی ناشی از کهنگی زیاد فرش، رطوبت و … موجب آسیب به قالی شده باشد. اگر این آسیب‌ها زودتر تشخیص داده شوند. سریع‌تر می‌توان جلوی پیشرفت آن را گرفت و اقدام به‌رفوی قالی نمود.

رفوگری فرش‌های ماشینی

رفوگری فرش‌های ماشینی برای مواردی مثل شیرازه دوزی برای فرشی که شیرازه‌اش دچار آسیب شده است. همچنین برای رفع سوختگی فرش با برداشتن قسمت‌های آسیب‌دیده و تعمیر آن برخی از قسمت‌ها برای از بین بردن و پنهان کردن آسیب ‌دیدگی‌های قالی و مواردی از این قبیل انجام می‌شود. ریشه بافی برای قالی‌های آسیب‌ دیده و نامنظم و یا برای منظم تر کردن آن و یا دو گره کردن فرش، چرم‌دوزی در زیر فرش برای جلوگیری از سرخوردن فرش، بافت دوباره بخش‌های از فرش که دچار آسیب شده است. که همه این موارد در قالیشویی امین اوغلی انجام می‌شود.

ترمیم فرش دستباف ازاین نظر اهمیت بسیاری دارد که هر چقدر فرش عمر بیشتری کند نیز ارزش بیشتری پیدا می‌کند. عمر و ماندگاری مزیت‌های ترمیم فرش دستباف به‌حساب می‌آید. این نوع فرش‌ها نسبت به انواع دیگر، دارای طول عمر بیشتر و قابلیت بسیار بالاتر برای پاکیزگی و نظافت دارند. زیبایی فرش دستباف بر اثر پا خوردن، نور و شستشو بیشتر می‌شود وچشم‌ نوازی خود را ازدست نمی‌دهد. این موضوع در فرش‌ها رنگ ‌شده با مواد طبیعی بیشتر قابل دیدن است. ارزش مالی، هنری فرش‌های دستباف در طول زمان بیشتر می‌شود. نتیجه ترمیم فرش رفوگری آن این امکان را می‌دهد که فرش‌ها عمر بیشتر و ارزشی بسیار بالاتر داشته باشند.

تاریخچه ترمیم فرش دستباف

فرش‌های ایرانی مانند باغی پر نقش نگار در میان هنرهای دستی دنیا می‌درخشد. باستان‌شناسان فرش «پازیریک» را قدیمی‌ترین فرش جهان می‌دانند که قدمت آن تقریبا دو هزار سال پیش برمی‌گردد. پازیریک یک اثر کاملا ایرانی است که اکنون در موزه کشور روسیه نگهداری می‌شود. این فرش یکی از قدیمی‌ترین فرش باقی‌مانده که متعلق به ۵۰۰ سال پیش از میلاد است و ممکن است بافت ترمیم فرش صد سال پیش از این نیز انجام شده باشد. ترمیم فرش دستباف روشی است که می‌تواند با استفاده از آن فرش‌ها را برای زمانی طولانی نگهداری کرد، ترمیم فرش به‌روش رفوگری همزمان با قالی بافی به‌وجود آمده است ولی زمان دقیقی برای انجام شیوه‌های متفاوت رفوگری مشخص نشده.

ترمیم فرش دستباف و رفوگری چیست؟

عیب های فرش که شامل مواردی همچون: تعمیرات ریشه بافی، رفع چروکیدگی فرش، شیرازه دوزی و رفوگری و … است و هم چنین مشکل‌های بزرگ تر مثل سوختگی های وسیع و پوسیدگی های بیشتر است را می توان برطرف کرد که از شیوه ترمیم کردن قالی در موارد عیب های بزرگ استفاده می شود.

هم چنین به‌وسیله رفوگری قالی آسیب‌دیدگی و پارگی‌ها یا دیگر آسیب‌هایی مثل لکه گرفتن، بیدزدگی، رطوبت، پوسیدگی، سوختن قسمتی کوچک ناشی اززغال یا … می‌توان ترمیم کرد.

در این قسمت به‌بررسی چگونگی ترمیم فرش دستبافت و ماشینی توسط قالیشویی امین اوغلی می پردازیم

رنگ برداری فرش

استفاده ازمواد طبیعی و عدم استفاده ازمواد شیمیایی و تثبیت کننده‌های رنگ باعث می‌شود که فرش‌های دستباف بر اثر شستشو رنگ پس بدهد. و ممکن است رنگ‌های آن درهم مخلوط شوند. یا ممکن است بر اثرریختن آب و مایعات روی فرش دستباف‌تان رنگ‌های نخ فرش با هم پخش شوند و طرح فرش را خراب کنند.

از جمله شیوه‌های ترمیم فرش دستباف می توان به قلم زنی فرش اشاره کرد. قلم زنی قالی یا رنگ برداری قالی راه حل مناسبی برای مقابله با این مشکل است. قلم زنی قالی کاری تخصصی است . که به‌دقت و زمان نیاز دارد، پس اگرقالی شما نیاز به قلم زنی پیدا کرد عجله نکنید این کار تخصصی و ظریف را به قالیشویی بزرگی همچون امین اوغلی که دارای کارگاه های تخصصی قالیشویی انواع فرش دستبافت و ماشینی می‌باشد می‌سپارند.

4از5--تعداد رای:1
اشتراک‌گذاری در:

برای سفارش خدمات قالیشویی از چند روش می‌توانید استفاده کنید.

1. روش آنلاین

 • برای بهره‌مند‌شدن از تخفیفات ویژه می‌توانید از منوی بالا گزینه سفارش آنلاین شستشو را کلیک کنید.

2. تماس با تلفن 1742 بدون کد تماس داشته باشید

3. همچنین می‌توانید با شعبات قالیشویی امین اوغلی در سراسر تهران تماس بگیرید.

یک پاسخ

 1. خدماتتون عالی هستن چون علاوه بر شستشو دارین تعمیر میکنید، من چند تا ستاره میدم بهتون
  ****************”*****

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *