رفوگری قالی چرا و چگونه؟

فهرست مطالب

در قسمت قبل رفوگری فرش یعنی چه و چرا فرش را رفو می کنند، بسیاری از دلایل مراجعه به کارگاه‌های رفوگری تهران را بررسی کردیم؛ در برخی موارد، هیچ‌کدام از مشکلات گفته شده، برای قالی شما پیش نیامده است اما فرش شما هنوز نیاز به رفوگری دارد. سوال اینجاست که چرا به هنگام قالیشویی، باید از متخصصان بخواهیم که فرش ما را ترمیم هم بکنند. دو نکته زیر به شما کمک شایانی می‌کنند تا با نیاز فرش به رفوگری آشنا شوید.

نکته اول

حتی اگر فرش‌ها از نظر ظاهری مشکلی نداشته باشند و دچار آسیب نشده باشند(آسیب‌هایی مثل افتادن زغال یا بیدزدگی) گذر زمان و وجود آلودگی‌های محیطی باعث فرسودگی آن‌ها می‌شود. ممکن است این فرسودگی‌ها به چشم نیاید ولی در دل تار و پود فرش رخنه می‌کند. بهترین راه پیدا کردن این فرسودگی‌ها، کمک گرفتن از متخصصان قالیشویی امین اوغلی است.

نکته دوم

بعضی از فرش های ماشینی ظاهر مناسبی ندارند و به قول متخصصان فرش نیاز به آرایش دارند. آرایش فرش از جمله خدماتی است که قالیشویی‌ها و کارگاه‌های رفوگری به مشتریان ارائه می‌دهند؛ شرح این خدمت به این شکل است که متخصصان رفوگری، فرش شما را از جهت اندازه تار و پود، میزان وجود پرزها و مسائل دیگر بررسی می‌کنند و در نهایت به اصلاح آن می‌پردازند.

آیا رفوگری قالی همیشه مشکل را حل می‌کند؟

رفوگری در همه موارد هم فرش را از صدمات و آسیب‌ها نجات نمی‌دهد. برخی از فرش‌ها به حدی فرسوده شده‌اند، یا آسیب‌هایشان به اندازه‌ای زیاد بوده که بافت‌ها و قسمت‌های اصلی فرش را از بین برده‌اند؛ در چنین مواقعی، رفوگری چندان جوابگو نخواهد بود و فرش پس از رفوگری نیز همچنان قابل استفاده نیست. تشخیص این مسئله که آیا فرش پس از رفوگری اصلاح خواهد شد یا خیر، به عهده متخصصان ترمیم فرش است.

مقاله پیشنهادی ما به شما:  انواع فرش تبریز

بهترین زمان برای رفوگری ​

هنگامی‌که یک قالیشویی مناسب پیدا کرده‌اید و قصد دارید که فرش خود را برای شستشو به آن بسپارید، بهترین زمان برای انجام رفوگری است. البته فراموش نکنید که برخی از شرکت‌های رفوگری تهران، فقط به ترمیم فرش می‌پردازند و خدمات شستشو را انجام نمی‌دهند. در مجموع، بهترین زمان ترمیم فرش، پس از شستشوی اصولی آن است.​

ابزار رفوگری شامل چه مواردی می‌شود؟

رفوگری فرش قدمتی به درازای هنر فرش بافی دارد. کارگاه های قدیمی روفوگری از ابزارهایی مانند قیچی، گوه، تیغ، سوزن مخصوص، نخ در رنگ‌های متفاوت و متنوع، شیرازه و ریشه استفاده می‌کنند. در کارگاه‌های مدرن‌تر ترمیم فرش، تجهیزات بیشتری برای رفوگری فرش وجود دارد، همچنین نیروها مهارت و آشنایی بیشتری با فرایند ترمیم فرش دارند. البته باید گفت که اکثر کارگاه‌های رفوگری تهران از ابزارهای قدیمی برای انجام فرایند ترمیم فرش استفاده می‌کنند.

چگونه یک شرکت رفوگری مطمئن پیدا کنیم؟

معیارهای زیادی برای پیدا کردن یک شرکت مطمئن برای رفوگری فرش وجود دارد. در قدم اول، دقت کنید که کارگاه انتخابی شما، یک قالیشویی مجاز یا یک رفوگری مجاز باشد، یعنی پروانه و جواز کسب داشته باشد. در قدم دوم، به تجربه و اعتبار آن تکیه کنید. همچنین معیارهای دیگری مثل تجهیزات جدید و خدمه متخصص، مولفه‌های مهمی هستند.

فرسودگی های موجود در فرش و یا آسیب رسیدن به فرش باعث می شود تا فرش نیاز به رفوگری داشته باشد.
logo1
قالیشویی امین اوغلی
اشتراک‌گذاری در:
سفارش فروی قالیشویی

برای سفارش خدمات قالیشویی از چند روش می‌توانید استفاده کنید.

1. روش آنلاین

  • برای بهره‌مند‌شدن از تخفیفات ویژه می‌توانید از منوی بالا گزینه سفارش آنلاین شستشو را کلیک کنید.

2. تماس با تلفن 1742 بدون کد تماس داشته باشید

3. همچنین می‌توانید با شعبات قالیشویی امین اوغلی در سراسر تهران تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

$img_src = $post['image']; $img_alt = $post['alt'];