رفوگری حرفه‌ای فرش

رفوگری

بی شک رفوگری فرش یک از هنر است، آن هم هنری مهم، مفید و اصیل در زمینهٔ فرش و قالی. حفظ و تعمیر آثار قدیمی و نگهداری از آنها، امری ارزشمند است. رفوگری، حرفه‌ای تخصصی و هنری، مربوط به فرش و قالی است و می­توان گفت تا زمانی که در خانه‌ها فرش که حقیقتاً روح و روان منزل است، وجود دارد، هنر ترمیم و رفوی فرش نیز باقی خواهد ماند.

زمانی که فرش و قالی‌های قیمتی و دستباف و نفیس دچار آسیب، سوختگی، پارگی یا مشکلات این­چنینی می‌شوند ارزش این هنر مشخص خواهد شد. رفوگر فرش و قالی که دچار آسیب شده‌اند را مرمت می­کند. این آسیب­ها توسط رفوگر در مرکز ما که بهترین قالیشویی تهران و قالیشویی مجاز و معتبر می­باشد مرتفع می­گردد. رفوگری به مهارت بسیار زیادی نیاز دارد و هدف آن بیشتر کردن عمر فرش­های عموماً مندرس است. رفوگر باید در زمینهٔ شناخت بافت فرش، شناخت مواد، ترمیم و بافت و رنگرزی تخصص و مهارت داشته باشد. حساسیت رفوگری ازاین‌جهت است که فرش­­های دستباف عموماً قیمت و ارزش زیادی دارند، به همین جهت ترمیم آن­ها حساس است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این هنر دارای پیشینهٔ تاریخی است و آغاز ابداع این هنر در کشورمان هم‌زمان با قالی­بافی می­باشد.

رفوگری کامل‌کنندهٔ هنر فرش­بافی است و نمی‌توان این دو را از هم دور و جدا دانست، چون رفوگر باید با اصول نقشه‌خوانی فرش آشنایی کامل داشته باشد تا قادر باشد بهتر کار رفو و ترمیم را انجام دهد. از طرفی هر فرش­باف نیز باید کم‌وبیش باهنر رفوگری آشنا باشد تا در صورت ضرورت بتواند نیازهای فرش بافته‌شدهٔ خود را مرتفع نماید. در واقع می­توان گفت که رفو به اندازهٔ هنر فرش­بافی دارای اهمیت است و باید باهدف حفظ آثار قدیمی و فرهنگی کشورمان، و احیای این حرفهٔ شریف و پرزحمت در ایران، در زنده نگه‌داشتن این هنر دستی کوشید. ما در مجموعه خود، علاوه بر شستشوی موکت، فرش و شستشوی مبل، مرمت فرش­های دستباف و ماشینی را نیز با به‌کارگیری هنرمندان این رشته، به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهیم.

رفوگری حرفه‌ای

ابزار و مراحل رفوگری در قالیشویی

رفوگری انواع مختلفی دارد و شامل موارد زیادی از جمله: ترمیم سوختگی، ترمیم بید زدگی، پارگی، زدگی، پوسیدگی، تغییر ابعاد فرش، از بین بردن کجی، ترمیم حاشیه قالی، آسیب ناشی از رطوبت یا مواد شیمیایی، خرابی ناشی از در رفتن چله، بازگردانی پرزها و… می­باشد.

قلاب، چاقو، شانه یا دفتین، قیچی، انبر، موم، اتو، انگشتانه، درفش، میخ­کش و مهم‌تر از همه انواع نخ‌های هم­رنگ و هماهنگ با بخش آسیب‌دیدهٔ فرش و ریشه و شیرازهٔ آن، از جمله ابزار و مواد رفوگری هستند.

مراحل رفوی فرش

  • در ابتدا فرش از سمت جلو و پشت توسط رفوگر به‌خوبی غبارروبی و تمیز می­گردد. چنانچه الیاف آن توانایی و تحمل شستشو را داشته باشد با رعایت احتیاط شستشوی فرش انجام می‌پذیرد.
  • مرحله اول شیرازه‌دوزی است. استادکار متناسب با نخ زمینه، بادقت بسیار نخ را انتخاب کرده و سپس به ترمیم می‌پردازد.
  • چنانچه ابعاد قسمت آسیب‌دیده بزرگ باشد، مراحل رفو در داخل قابی مشابه دار قالی­بافی انجام می‌پذیرد.
  • در مرکز قالیشویی ما، چله‌های اول و آخر فرش توسط رفوکار حرفه‌ای ترمیم می­شود که به این مرحله پل‌سازی می­گویند.
  • گره­های قسمت آسیب‌دیده توسط رفوگر ازروی تاروپود فرش جدا می­شوند.
  • با استفاده از نخ‌های کاملاً همرنگ و همسان با قسمت صدمه خوردهٔ فرش، و بر اساس نقشهٔ قسمت آسیب‌دیده، رفوگر شروع به گره‌زنی و بافت می­کند. گره­ها کاملاً مطابق با گره­های فرش زده می‌شوند و این کار به تمیزترین و طبیعی‌ترین شکل ممکن در قالیشویی غرب تهران انجام می‌پذیرد.
  • در مرحله نهایی، نوک پرزها به‌وسیلهٔ قیچی به اندازهٔ پرزهای خود فرش قیچی شده و پشت فرش اتو گرم مخصوص زده می­شود.
  • در پایان، چنانچه مجدداً قابلیت شستشوی قالی و عدم رنگ‌دهی نخ ها توسط کارشناسان قالیشویی ما محرز گردید، شستشو با ملایمت انجام می‌پذیرد.

رفوگری

رفوگری در مرکز قالیشویی امین اوغلی

  • از حضور حرفه‌ای‌ترین استادکاران عرصهٔ رفوگری و مرمت فرش بهره برده است. اما چرا ماهر بودن استادکار رفو، از اهمیت برخوردار است؟ پاسخ این است که چنانچه مرمت فرش، توسط افراد مبتدی و ناوارد، به‌صورت ناشیانه انجام بپذیرد، نتیجهٔ کار همچون وصلهٔ ناهمگون به چشم می‌آید و حتی ممکن است از خود پارگی و آسیب اولیه نیز بدنماتر به چشم بیاید. مجموعهٔ ما این احتمال را به صفر رسانده و کلیه سفارشات رفو، ترمیم و شستشوی قالی و فرش و مبل مشتریان خود را با بهترین کیفیت، در زمان تعیین شده و دربسته بندی­های بهداشتی، به آنان تحویل می­دهد.
  • تعمیر فرش و رنگ­برداری انواع قالی‌های دستبافت که در اثر تماس با آب و یا مواد شویندهٔ نامناسب دچار تداخل رنگ شده‌اند مورد دیگری است که نیاز به تخصص و مهارت دارد. این آسیب شایع در فرش­های دستباف در اثر شستشوی خانگی، به وجود می‌آید. رنگ‌ها با هم مخلوط می­شوند و زیبایی نقش‌ونگار فرش از بین می­رود. رنگ برداری عملی بسیار دقیق و همراه با ریزه‌کاری است و نیاز به‌دقت بالایی دارد. ما در مجموعهٔ قالیشویی شرق تهران، بامهارت کافی عمل رنگ­برداری را انجام می­دهیم و رنگ قالی را تصحیح می­کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *